"המירוץ צמוד והכל פתוח" מודות הסיעות המתמודדות בבחירות לעיריית ראשל"צ. ישראל היום מאת שלומי דיאז.
העיר הרביעית בגודלה בישראל תצטרך להכריע בבחירות הקרובות אם לתת קדנציה נוספת לראש העיר המכהן דב צור, המתמודד לקדנציה שנייה, או לבחור בראש עיר חדש מבין שלושה מועמדים נוספים: עו"ד ליאל אבן זוהר, אסף דעבול ועו"ד חמי דורון, שכיהנו כולם בעבר בקואלציה ובאופוזיציה.
ראשון לציון ביצעה מהפך קטן לפני חמש שנים, עת העניקה את המושכות לצור, שגבר על מאיר ניצן, שכיהן בתפקיד 18 שנה. היום ראשות העירייה אינה בטוחה בכיסו של שום מועמד. "המירוץ צמוד והכל פתוח," מודים בכל הסיעות. "בגלל הבחירה בשני פתקים, ייתכן מאוד שכל מי שינצח יצטרך להרכיב קואליציה עם לא מעט מפלגות שתיתן לו שקט ורוב במועצה, או שיצטרך לכהן במיעוט מול מועצה שעלולה לשתק אותו ואת העירייה."
כל המועמדים מתמקדים טרם הבחירות באותם נושאים: שיפור החינוך, הביטחון האישי, תעסוקה, תחבורה ואיכות הסביבה. המפלגות המתמודדות נגד צור, אגב, טוענות שבנושאים אלה הוא לא עשה מספיק, או לא עשה כלל. מנגד, תומכיו טוענים כי למפלגות האחרות אין מה להציע, ועל כן "כולן נשמעות אותו הדבר."
צור מתמודד במשך שנים ארוכות ברשימה עצמאית, אך הצליח לגייס הבטחה מתשעה חברי מועצה בעיר, המשתייכים לרשימות המתמודדות מולו, להוביל את הבוחרים שלהם להצביע בשבילו. עו"ד אבן זוהר, ששימשה חברת מועצת העיר מאז 2008 מתרכזת במשנתה בנושא איכות הסביבה, תעסוקה, דיור וחינוך. דעבול, המשמש חבר מועצה זה 15 שנה, שואף להשקיע יותר בחינוך וברווחה ולפתח את התעסוקה. המועמד הרביעי, הח"כ לשעבר עו"ד חמי דורון שימש בשנים 2009-2008 יו"ר הוועדה הקרואה בטייבה. מלבד רשימותיהן של ארבעת המועמדים, "רצות" למועצת העיר לא פחות מתריסר רשימות נוספות, מרביתן של חברי מועצה מכהנים.
ראשון לציון l תעודת זהות
שנת הקמה: 1882
מספר תושבים: 190,252
צפיפות אוכלוסין: 3,965 לקמ"ר
ועוד נתון מעניין: בראשל"צ כיהנה האישה הראשונה כראש עירייה